Kodėl reikia mokėti už muzikos naudojimą?

Nes muzika padeda parduoti. Muzika kuria jūsų verslo (kavinės, grožio salono, prekybos centro, sporto klubo ir t.t.) atmosferą, stilių. Lemia pirkėjų bei darbuotojų emocijas. LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato, jog muzikos autoriams / kompozitoriams, atlikėjams ir fonogramų gamintojams turi būti atlyginama, jei jų darbai naudojami komerciniais tikslais.

Ar turiu mokėti už muziką, jei savo klientams ją leidžiu iš nusipirktos kompaktinės plokštelės ar legalios muzikos platformos (pvz. „Spotify“ ar „Deezer“)?

Taip, šiuo atveju šaltinis, iš kurio leidžiama muzika nėra svarbu. Tiek kompaktinė plokštelė, tiek legalios muzikos platformos yra skirtos tik asmeniniam naudojimui ir jūsų sumokėta suma už kompaktinę plokštelę ar muzikos platformos prenumeratą nesuteikia teisės įrašų naudoti savo versle. Tai yra aiškiai nurodyta ant kompaktinių plokštelių („platinti, nuomoti ar viešai skelbti įrašus be leidėjų sutikimo yra draudžiama“) arba muzikos platformos naudojimosi taisyklėse (pvz.: https://support.spotify.com/us/using_spotify/the_basics/use-spotify-in-my-bar-restaurant-store-school-etc/).

Ar turiu mokėti už muziką, jei savo komercinėse patalpose nenaudoju lietuviškos muzikos?

Taip. Asociacijos AGATA ir LATGA atstovauja ne tik Lietuvos, bet ir pasaulinį muzikos repertuarą.

Kodėl turiu mokėti dviem asociacijoms, AGATA-i ir LATGA-i?

AGATA atstovauja atlikėjus ir įrašų gamintojus, tuo tarpu LATGA – muzikos kūrinių autorius. Muzikos įrašo teisės priklauso visoms trims šalims, todėl reikia sudaryti sutartis su abiem, jas atstovaujančiomis organizacijoms. AGATA ir LATGA užtikrina, kad kūrėjams surinktas atlygis yra sumokamas įstatymo numatyta tvarka. Platformoje „Leidžiam.lt“ galima sudaryti abi sutartis iš karto.

Nuo ko priklauso licencijos kaina?

Komerciniais tikslais naudojamos muzikos kaina skaičiuojama pagal asociacijų LATGA ir AGATA tarifus (juos tvirtina patys kūrėjai). Pagrindiniai kriterijai atlyginimo dydžiui apskaičiuoti yra verslo tipas bei patalpų, kuriose naudojama muzika, plotas.

Kam atitenka mano sumokamas atlyginimas?

Jis yra išmokamas autoriams, atlikėjams ir įrašų gamintojams. Atlyginimo paskirstymas yra labai sudėtingas ir kruopštus darbas, kurį asociacijos atlieka kelis kartus per metus. LATGA-i ir AGATA-i duomenis apie panaudotus muzikos įrašus teikia jos naudotojai. Pavyzdžiui, radijo stotys pateikia savo transliuojamos muzikos grojaraščius, o televizijos nurodo, kokią muziką ir kiek laiko naudojo savo laidose. Dalis muzikos naudotojų (kavinės, kirpyklos ir kt.) ataskaitų neteikia, nes jiems būtų per sunku dokumentuoti kiekvieną jų grojamą dainą. Todėl šių naudotojų sumokami pinigai yra skirstomi pagal TV ir radijo ataskaitų rezultatus. Taip pat asociacijos gauna statistiką apie legalių interneto muzikos platformų (pvz. „Spotify“, „Deezer“ ir kt.) perklausas.


Pagal ataskaitų duomenis skaičiuojama, kiek kartų ir kiek minučių skambėjo konkretus įrašas. Turint šią informaciją, apskaičiuojamas konkrečiam įrašui tenkantis atlyginimas.

Kas nutiks, jei muziką naudosiu be licencijos?

Teisės aktai numato baudas, jei naudotojas muziką naudoja be būtinų licencijų. Remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu, LATGA ir AGATA turi teisę iš piktybiškai muzikos licencijų nesudarančių asmenų reikalauti sumokėti du kartus didesnį atlygį nei būtų numatyta licencinėse sutartyse. Atsakomybė už tokius pažeidimus taip pat numatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekse.